Türkiye’nin deprem anketi


Türkiye’nin deprem anketi

1’inci derece deprem bölgesinde bulunan 32 şehirde 4 bin 285 kişiyle anket yapıldı.

27 Ekim 2012 05:49

Halkın yüzde 80’i kentsel dönüşümü destekliyor, yüzde 50’si ise yaşadığı evin olası bir depremde ayakta kalacağından şüpheli.

Türkiye’de, 1’inci derece deprem bölgesinde bulunan 32 şehirde, 18 yaşın üzerinde, 4 bin 285 kişiyle anket yapıldı. Sonuçlar özetle şöyle:

Türkiye’nin yüzde 75’inin zorunlu deprem sigortası yok.

“Evinizi alırken veya kiralarken depreme karşı zemin etütlerinin yapılıp yapılmadığına dikkat ettiniz mi?” sorusuna vatandaşın yüzde 76’sı “hayır” yanıtını verdi.

“Evinizi alırken, kiralarken depreme dayanıklı olup olmadığını araştırdınız mı?” sorusuna ise yüzde 75 “hayır” yanıtı geldi.

Üniversite mezunları ve gelir düzeyi yüksek olanlar, genelde konutlarının zemin etütlerini yaptırıyor.

Halkın yüzde 41’i yaşadığı binanın kurulduğu zeminin depreme dayanıksız çıkması halinde kira yardımı alarak, evini boşaltacağını belirtti. Yüzde 23.3’ü ise risk tespit edilirse binasını anında boşaltacağını açıkladı.

Vatandaşın yüzde 85’i, konutunun depreme dayanıklı olup olmadığını tespit ettirmek istiyor.

Türk halkının geneli, aile ve akrabalarının bulunduğu yerlerde yaşıyor. Vatandaş yaşadığı yeri seçerken “Doğum yerini ve evin fiyatını” dikkate alıyor.

“Olası bir depremde evinizin hasar göreceğini ya da yıkılabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna metropollerde yüzde 43 “evet” dendi.

Halkın yüzde 50’si de yaşadığı yerin olası bir depremde ayakta kalacağından şüphe ediyor.

İki bölgede 4’lük deprem

Bursa’nın Gemlik ilçesinde Richter ölçeğine göre 4 büyüklüğünde deprem oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin dün saat 06.37’de kaydedildiğini açıkladı. Yerin 7.6 kilometre derinliğindeki deprem, hasara yol açmadı.

Antalya Körfezi’nde de Richter ölçeğine göre 4.1 büyüklüğünde deprem oldu. Kandilli, depremin saat 12.40’te meydana geldiğini açıkladı. Merkez üssü Antalya Körfezi olarak belirlenen depremin yerin 30 kilometre derinliğinde olduğu ifade edildi.

Yıkım işinizi vereceğiniz Kişide

Öncelikle firma olmasına Dikkat Etmelisiniz.

REFERANSLARINA DEVAM EDEN VE BİTEN İŞLERİNE DİKKAT ETMELİSİNİZ

firmada daimi olarak yıkımların başında duran mühendisinin olup olmadığına Dikkat Etmelisiniz.

Çalıştırılan yıkım elemanlarının şirkette ssk lı çalışıp çalışmadığına Dikkat Etmelisiniz.

firmanın yıkımda kullanacağı iş makinelerinin kamyonlarının şirkete ait olup olmadığını ve gerekli teminatı verip veremeyeceğini öğrenerek yıkımlarınızı vermelisiniz.

Her eline Balyoz kazma küreği alıp piyasada günlük çalışan vasıfsız işi bilmeyen elemanları toplayıp kendi makine parkı olmayan düşük fiyat vererek iş almaya çalışan sahışlara ve tabela firmalarına yıkım işleri verilmemelidir.

Çünkü yıkım işinin büyüğü küçüğü olmaz riskli bir iştir, yıkım işi ha evinizde bi duvar beton yıkımı yaptıracaksınız yada 10 katlı bi binayı yıktıracaksınız her iki işte insan çalışacağı için iş kazasının olması durumunda yıkımı yapanın olaydan sonra sorumluluğu alması gerekir tabela firmalarına ve ortada iş çıkınca vasıfsız işi bilmeyen işçilerle iş yapmaya çalışan kişilerin bu durumda hiçbir sorumluluk almadan ortan kaybolurlar, tabiî ki iş verenin başı ağrıyacaktır.

ASCANLAR YIKIM HAFRİYAT FİRMASI

Gsm : ( 0532 ) 407 77 57

Yıkım Hafriyat Enkaz ile iğili Ne İşiniz Var İse

BİZİMLE GÖRÜŞMEDEN İŞLERİNİZE BAŞLAMAYIN.

Büyük Küçük Farketmez İşleriniz ile ilğili Fiyat Almak yada

Yaklaşık Maliyet Belirlemek Amaçlı En Uygun Teklifi Almak İçin

Araya Bilirsiniz.

Bir Telefon Kadar Yakınız.

Ofis Tel : ( 0312 ) 482 05 09 / ankara / Faks : ( 0312 ) 480 65 02

E mail : [email protected]

En Uygun Teklifi Almak İçin Araya Bilirsiniz.

ankara Akyurt Altındağ Ayaş Balâ Çankaya Çubuk Elmadağ Etimesgut Gölbaşı Kalecik Kazan Keçiören Mamak Pursaklar Sincan Yenimahalle Beypazarı Kırıkkale Çamlıdere Evren Güdül Haymana hasanoğlan, kıbrısköyü, bağlum, ümitköy, çayyolu, beysukent, alaçatlı, tulumtaş, taşpınar, kızılcahamam nallıhan polatlı şereflikoçhisar, yıkımcılar, enkazcılar, yıkım firmaları, Yıkımcılar Ankara, ankara Yıkım, Yıkımcı, ankara enkazcı Yıkım, Ankara Yıkımcı Yıkım Firmaları, ankara beton kıranlar, ankara kırım yapanlar, kırımcı, tabile betonu kıranlar,