Branda yok ihlal çok


Branda takmadan kentin ana arterlerine çıkan hafriyat yüklü ve ağır tonajlı kamyonlar, bir yandan asfalta zarar verirken, diğer yandan da trafikte tehlike saçıyor.

Ankara Hürriyet, şantiye alanından yüklediği hafriyatı boşaltmak için yaklaşık 30 kilometre yol kateden özel bir firmaya ait kamyonu adım adım takip etti.
CHP Genel Merkezi önünde devam eden inşaat alanından brandasız bir şekilde çıkan hafriyat yüklü kamyon, 2176. Sokak’ı kullanarak Eskişehir Yolu’na çıktı. Orta şeritten giden ve yola çıktığı ilk andan itibaren kasasındaki toprak yola dökülen kamyonun arkasında hiçbir araç seyretmedi. Beykent Kavşağı’ndan İncek istikametine dönen kamyon, şehir merkezinden uzaklaştıkça hızını artırdı. Kamyon sürücüsü, trafik yoğunluğunun az olduğu Turgut Özal Bulvarı’nda kırmızı ışık ve kural ihlalleri yaptı. Kamyon, Bulvar ile Çevre Yolu’nun kesiştiği yerden sağa doğru açılan toprak yola girip, damperindeki toprağı Çevre Yolu’nun sağ tarafında kalan döküm alanına boşalttı.

ÇEVRE YOLUNA NAZIR DÖKÜM ALANI

Çevre Yolu bağlantısından yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan döküm alanına ardı arkasına giren kamyonlar, kasalarındaki hafriyatı sırayla boşalttı. İnşaat molozları ve topraklarının döküldüğü Çevre Yolu’nun paralelindeki geniş alanının çevresinin, iki inşaat makinesiyle düzenlendiği görüldü.

TEDBİRLERİ İŞ SAHİBİ ALMALI

Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta ve Küşat Yönetmeliği’nin 3. Bölümü’nde yer alan ‘Yıkılacak binalar ve yeni inşaatlar’ı kapsayan 65 Madde’de, konuyla ilgili şu maddeler yer almakta:
“b)Kamyon ve inşaat makinelerini inşaata giriş çıkışlarında kaldırım ve yol tahrip edilmeyecek ya da hiçbir şekilde toprak, çamur taşınmayacaktır.
c)İnşaattan toprak çeken kamyonların yola hiçbir şekilde toprak vs. dökmemesi için gerekli tedbir iş sahibince alınacaktır.”